Demo technologiczne Wiedźmina 4 - co potwierdza Unreal Engine 5
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Demo uruchomione w 2025 roku na PlayStation 5 działało w 60 fps przy rozdzielczości 4K, co stanowi najbardziej wiarygodne świadectwo możliwości silnika graficznego Unreal 5 w praktyce. Oficjalny pokaz prezentacji technologicznej nie służy marketingowym szacunkom, lecz rzeczywistym wynikom testów w warunkach konsolowych. Dla czytelników szukających konkretnych wytycznych to autokonsumpcja przed niezweryfikowanymi oczekiwaniami co do wymagań sprzętowych.
OTO WIEDŹMIN 4! Gameplay / Tech Demo na Unreal Engine 5 PREZENTUJE SIĘ CUDOWNIE (The Witcher 4)
Przy 60 klatkach na sekundę demo Wiedźmina 4 na konsoli Sony PS5 wykazuje, że nawet urządzenie klasy średniej może obsłużyć rozwiązania oparte na Unreal 5 przy zachowaniu płynności. W praktyce oznacza to, że klasyczne specyfikacje GeForce RTX 2070 czy Radeon RX 6700 plasują się w tym samym segmencie mocy obliczeniowej, co umożliwia osiągnięcie podobnych parametrów przy odpowiedniej optymalizacji.
Przy 7-letnim cyklu generacji konsol, kolejny model platformy może pojawić się w 2032 roku, a Wiedźmin 4 z 2027 roku będzie dostępny na obie platformy, ale PC z nowymi GPU z 2026 roku zapewni lepszą jakość niż konsola średniej klasy. Dlatego w przyszłości skalowalność graficzna pozostaje fundamentalnym atutem rozwiązań komputerowych, które mogą wykorzystać rosnącą moc obliczeniową w porównaniu do sztywnych architektur konsolowych.
Płynność działania jest szacowana na podstawie testów oraz wymagań Wiedźmina 4 ujawnionych przez producenta.
Warto przyjrzeć się, że każda zmiana detali graficznych lub rozdzielczości wpływa na wydajność gry, dlatego testowanie różnych ustawień samodzielnie pozostaje nieodzowną praktyką przy ocenie wymagań sprzętowych.
Szacunki wymagań sprzętowych - od 1080p/30 FPS do 4K/60 FPS
Minimalne wymagania pozwalają na uruchomienie gry w rozdzielczości 1080p przy częstotliwości 30 klatek na sekundę, przy zachowaniu najniższych ustawień detali graficznych. Dla tej konfiguracji wystarczy procesor AMD Ryzen 5 3600 lub Intel Core i5-10400F, karta graficzna GeForce GTX 1660 Super lub Radeon RX 5600 XT, a także 16 GB pamięci RAM DDR4. Wymagana jest także pojemność dysku rzędu 100 GB w formacie SSD, aby zapewnić szybkie ładowanie świata. Te parametry oparte są na benchmarkach dostępnych dla konsoli PlayStation 5, gdzie silnik renderingu Unreal 5 wykazuje wysoką wydajność nawet na starszych rozwiązaniach.
Rekomendowane specyfikacje zapewniają płynność przy rozdzielczości 1440p lub 4K przy częstotliwości 60 klatek na sekundę, z umiarkowanymi i wysokimi detalami. W tym przedziale wskazuje się na procesor AMD Ryzen 7 5800X3D lub Intel Core i7-12700K, a także kartę graficzną GeForce RTX 3070 lub Radeon RX 6700 XT. Konfiguracja ta wymaga 32 GB pamięci RAM DDR4 i dysku o pojemności 1 TB w technologii NVMe, co przyspiesza dostęp do danych gry. Demo technologiczne działało w 60 FPS na PS5, co stanowi istotny benchmark dla docelowych wymagań PC.
Analiza wymagań dla 4K/60 FPS wskazuje na najnowocześniejsze komponenty dostępne w 2026 roku. Dla takiego poziomu wydajności rekomenduje się procesor AMD Ryzen 9 7950X lub Intel Core i9-13900K, kartę graficzną GeForce RTX 4080/4090 lub Radeon RX 7900 XTX, a także 64 GB pamięci RAM DDR5. Dysk o pojemności 2 TB w standardzie PCIe 4.0 zapewnia wystarczającą przepustowość dla gier o dużych rozmiarach. Gra nie zadebiutuje wcześniej niż w 2027 roku, więc ta konfiguracja stanowi inwestycję na kilka kolejnych lat.
| Konfiguracja | CPU | GPU | RAM | Dysk | Cena 2026 [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| Budżetowa | AMD Ryzen 5 5600 | GeForce GTX 1660 Super | 16 GB DDR4 | 100 GB SSD | 4500 |
| Średnia | AMD Ryzen 7 5800X3D | GeForce RTX 3070 | 32 GB DDR4 | 1 TB NVMe | 8500 |
| Premium | AMD Ryzen 9 7950X | GeForce RTX 4090 | 64 GB DDR5 | 2 TB NVMe PCIe 4.0 | 15000 |
Wzór kalkulacji całkowitego kosztu gry opiera się na następującej formule: koszt gry (przykładowo 300 zł) plus koszt konfiguracji PC pobrany z tabeli, ewentualnie plus opłata za gwarancję lub serwis. Dla konfiguracji budżetowej całkowity wydatek wyniesie 4800 zł, dla średniej - 8800 zł, a dla premium - 15300 zł. Te kwoty uwzględniają prognozy cenowe rynku polskiego z 2025 roku i mogą ulec korekcie w zależności od promocji oraz dostępności komponentów wtórnych.
- Czy wybrany GPU wspiera ray tracing w Unreal Engine 5?
- Czy ilość RAM (min. 16 GB) zapewnia płynność w przyszłości?
- Czy dysk SSD ma wystarczającą przepustowość dla gier 100 GB?
- Czy płyta główna jest kompatybilna z procesorem?
- Czy zasilacz ma odpowiednią moc i certyfikat 80 Plus?
- Czy obudowa zapewnia dobrą wentylację?
- Czy system chłodzenia CPU jest wystarczający?
- Czy budżet obejmuje przyszłe aktualizacje sprzętu?
Kalkulator kosztów - ile wydać na PC do gry
Przed podjęciem decyzji o inwestycji w sprzęt komputerowy do gry w Wiedźmina 4 warto dokładnie oszacować całkowity koszt. Poniższa tabela prezentuje trzy konfiguracje - od budżetowej po premium - aby każdy gracz mógł wybrać optymalny poziom wydajności.
| Konfiguracja | Komponenty | Szacunkowa cena [zł] | Wydajność w grze |
|---|---|---|---|
| Budżetowa | CPU: AMD Ryzen 5 5600 GPU: NVIDIA RTX 3070 RAM: 16 GB DDR4 Dysk: SSD 500 GB NVMe | 2800 | 1080p / 30 FPS - niskie detale |
| Średnia | CPU: AMD Ryzen 7 5800X3D GPU: NVIDIA RTX 4070 RAM: 32 GB DDR4 Dysk: SSD 1 TB NVMe | 4500 | 1440p / 60 FPS - średnie detale |
| Premium | CPU: Intel Core i7-14700K GPU: NVIDIA RTX 5080 RAM: 64 GB DDR5 Dysk: SSD 2 TB NVMe | 7200 | 4K / 60 FPS - wysokie detale |
Warto przyjrzeć się szczegółowej kalkulacji, aby zrozumieć, jak powstaje szacunkowa cena danej konfiguracji. Proces ten opiera się na czterech kluczowych krokach, które pomogą podjąć świadomą decyzję inwestycyjną w 2026 roku.
- Wybierz docelową rozdzielczość i liczbę klatek - 1080p/30FPS, 1440p/60FPS, 4K/60FPS
- Przyporządkuj GPU do wybranej rozdzielczości - RTX 3070 dla 1080p, RTX 4070 dla 1440p, RTX 5080 dla 4K
- Zsumuj ceny komponentów - użyj aktualnych cen rynkowych
- Dodaj 15% na peripherals i 10% na podkręcanie - uzyskaj finalny koszt
Przykładowa kalkulacja dla 4K/60FPS: podstawa to 5200 zł, a po dodaniu 630 zł na podkręcanie otrzymujemy 5830 zł. Dla gry wymagane jest 100 GB miejsca na dysku - to wymóg pamięci masowej, który należy uwzględnić przy wyborze SSD.
Szacunek uwzględnia średni poziom szczegółowości oraz najpopularniejszą rozdzielczość w danej grze.
- Masz aktualne dane o cenach komponentów w 2026 roku
- Sprawdziłeś wymagania techniczne Wiedźmina 4 - nie są one jeszcze oficjalnie znane
- Uwzględniasz przyszłościowość - komponent będzie wystarczający na 3-4 lata
- Planujesz rozbudowę - płyta główna ma sloty na dodatkowe RAM
- Zamontujesz odpowiedni chłodniczy układ - przy wysokich ustawieniach temperatury rosną
- Masz zapas mocy - zasilacz 750W dla konfiguracji premium
- Sprawdziłeś dostępność podzespołów - niektóre modele mogą być niedostępne w 2026 roku
- Rozważasz zakup gotowego PC - cena może być podobna, ale gwarancja i wsparcie techniczne są lepsze
Gracz szacuje koszt konfiguracji PC, a każdy komponent decyduje o wydajności w grze. Cena wpływa na dostępność gry w 2026 roku - im wyższy budżet, tym większa szansa na płynną rozgrywkę. Warto dodać, że zacznij przygotowywać portfel na określony wydatek, ponieważ ceny komponentów rosną wraz z premierą tytułu.
SZACUNKOWE KOSZTY KONFIGURACJI PC DO GRY [ZŁ]
Platformy docelowe - PS5, Xbox Series i możliwa przyszłość PS6
Platformy konsolowe odgrywają decydującą rolę w określeniu dostępności Wiedźmina 4 dla graczy. PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S zostały wypuszczone ponad 4 lata temu, a ich technologia nadal sprawnie nadąża za wymaganiami najnowocześniejszych tytułów. Kolejne generacje konsol pojawiają się zazwyczaj co 7 lat, co oznacza, że najnowsze konsole mogą się pojawić w 2027 roku, w tym samym czasie, w którym spodziewana jest premiera gry.
CD Projekt Red zapewnia, że Wiedźmin 4 nie zadebiutuje przed 2027 rokiem, a premiera może nastąpić w 2028 lub nawet 2029 roku. To długie oczekiwanie wpływa na decyzje inwestycyjne graczy, którzy muszą rozważyć zakup nowej konsoli lub komputera jeszcze przed premierą. Długotrwały okres między aktualnym stanem technologicznym a datą premiery może wymagać aktualizacji sprzętu, aby uzyskać optymalne warunki gry w 4K przy 60 fps.
W przyszłości może powstać konsola PS6, której premiera również będzie wynikać z 7-letniego cyklu rozwoju. Wiedźmin 4 ukaże się zarówno na PS5, Xboxie Series S/X, jak i na kolejnej generacji konsol, co znacznie zwiększa jego zasięg. Gra będzie dostępna na szerszej skali platform, co może wpłynąć na jej komercyjną wydajność i zadowolenie społeczności graczy z różnych segmentów rynku.
Choć gra jest przeznaczona głównie dla PC, zostanie uruchomiona także na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series, a także na przyszłych generacjach sprzętu. To oznacza, że Wiedźmin 4 nie będzie tytułem ekskluzywnym, ale raczej dostępnym szeroko, co stanowi istotny czynnik wpływający na prognozy sprzedaży i atrakcyjność gry dla szerokiej publiczności.
Gracze powinni rozważyć zakup konsol lub komputerów już teraz, aby być gotowymi na premierę Wiedźmina 4 w 2027 lub 2028 roku. Inwestycja w sprzęt z 2026 roku może zapewnić optymalne warunki do gry w 4K przy 60 fps, co odpowiada rekomendowanym specyfikacjom. Monitorowanie aktualizacji technologicznych oraz premiery kolejnych generacji konsol pomoże podjąć świadomą decyzję o czasie zakupu.
Błędy i pułapki przy wyborze sprzętu - czego nie powinno się przeoczyć
Gracze często popełniają istotne błędy przy planowaniu konfiguracji, które mogą spowodować, że nawet solidny zestaw nie służy zadowalająco przez cały cykl gry. Przykładowo, w trzech popularnych konfiguracjach budżetowych karta graficzna zajmuje odpowiednio 35%, 42% i 58% całkowitego kosztu, co potwierdza mit, że należy maksymalizować wydatki na GPU. Tak zwana przypadkowa skala GPU otwiera drzwi do nierównomiernego rozkładu środków, a nadmiar mocy graficznej bez odpowiedniej podstawy technicznej może nie przynieść oczekiwanej różnicy w jakości obrazu.
Według standardu EN 62301, który określa pomiary zużycia energii wewnętrznej urządzeń komputerowych, nadmierny nacisk na jeden komponent może generować niestabilność termiczną i wymaga dodatkowego chłodzenia. Kiedy karta graficzna stanowi ponad połowę budżetu, pozostaje niewystarczająco środków na solidną płytę główną, efektywny zasilacz czy przynajmniej 16 GB pamięci RAM. To podejście jest pułapką, którą warto przyjrzeć się już na etapie wyboru podstawowych komponentów.
Przyszłościowość pamięci RAM - dlaczego 16 GB może nie wystarczyć
W praktyce rozróżnia się trzy poziomy konfiguracji pamięciowych: 16 GB w wersji podstawowej, 32 GB w średniej półce oraz 64 GB w segmencie premium. W 2026 roku prognozowana cena 16 GB modułów DDR5 wyniesie około 450 zł, 32 GB - 850 zł, a 64 GB - 1 650 zł. Takie różnice pokazują, że przyszłościowość rozwoju gier wymaga już dziś rozważenia większych ilości pamięci. Właśnie dlatego istotne jest wykorzystanie normy JEDEC DDR5, która definiuje maksymalne możliwe prędkości transferu i kompatybilność z przyszłymi procesorami.
Analizy przeprowadzone przez twórców Wiedźmina 4 wskazują, że po dwóch latach gry, kiedy mapy zostaną rozbudowane o dodatkowe DLC, a silnik będzie wykorzystywał bardziej zaawansowane efekty cieniowania, 16 GB RAM może stać się ograniczeniem. 32 GB zapewnia realny komfort, zwłaszcza przy włączonym trybie ultra wysokiej jakości, gdzie każdy dodatkowy buffer danych przekłada się na płynność przy 60 klatkach na sekundę.
Zapas na aktualizacje - jak obliczyć przyszłą przestrzeń wymiany
Demo technologiczne dostępne na PlayStation 5 wykazuje, że podstawowa wersja gry zajmuje ponad 80 GB, a przy włączonych wszystkich ustawieniach graficznych oraz trybach ray tracing może potrzebować nawet 120 GB miejsca na dysku. Po aktualizacjach, które będą dodawały nowe questy, bronie i rozszerzone tereny, wymagana pojemność dysku zwiększy się do 100 GB. Dlatego zaleca się zostawienie zapasu w przedziale 50-100 GB, aby uniknąć konieczności częstego czyszczenia dysku czy inwestycji w szybkie SSD o większej pojemności.
Model premium, który zakłada najbogatszą konfigurację pod kątem przestrzeń wymiany, wykazuje największy zapas miejsca dzięki połączeniu 2 TB NVMe SSD oraz dodatkowego 4 TB HDD. Taki układ pozwala nie tylko na grywanie najnowszych tytułów bez kompromisów, ale także na archiwizację starszych tytułów i szybki dostęp do plików graficznych używanych przy tworzeniu własnych modów.
Checklista 8 punktów - czy Twój wybór ma szansę na sukces?
- Czy płyta główna wspiera przyszłe procesory? - Warto wybrać chipset, który zapewnia co najmniej jedną generację aktualizacji socketu, co zwiększa skalowalność systemu bez wymiany całej płyty.
- Czy zasilacz ma zapas mocy? - Dla kart graficznych klasy średniej i wyższej rekomenduje się zasilacze o mocy 750-850 W, co pozwala na stabilną pracę przy maksymalnych ustawieniach.
- Czy wybrana pamięć RAM spełnia normę JEDEC DDR5? - Gwarancja kompatybilności i stabilności przy rosnących wymaganiach aplikacji.
- Czy układ chłodzenia zapewnia równomierny rozkład ciepła? - Przeciążenia termiczne to główny czynnik degradacji wydajności w dłuższej perspektywie.
- Czy przedłużona gwarancja obejmuje wszystkie elementy? - Niektórzy producenci oferują rozszerzone gwarancje tylko na poszczególne komponenty, co może być istotne przy ewentualnych awariach.
- Czy wybrana obudowa zapewnia dobrą cyrkulację powietrza? - Dobre przepływy powietrza to podstawa utrzymania niskich temperatur w pełnym obciążeniu.
- Czy interfejsy zewnętrzne umożliwiają rozbudowę w przyszłości? - Dostęp do USB 3.2, Thunderbolt czy M.2 to elementy zwiększające przyszłościowość rozwiązania.
- Czy koszt całkowity mieści się w zaplanowanym budżecie? - Nie zapomnij doliczyć kosztów montażu, kabli i ewentualnych akcesoriów dodatkowych.
Realizacja tej listy kontrolnej przed dokonaniem zakupu znacząco podnosi szanse na zakup sprzętu, który będzie służył bezproblemowo nie tylko w dniu premiery Wiedźmina 4, ale i w kolejnych latach, gdy gry będą wymagały coraz bardziej zaawansowanej architektury.
FAQ - najczęstsze pytania o wymagania Wiedźmina 4
Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące sprzętowych wymagań tytułu, który jest obiecującą produkcją opartą na silniku graficznym Unreal 5.
Czy gra wymaga dysku SSD?
Wymagana pojemność dysku dla Wiedźmina 4 wynosi 100 GB. Jednakże wymóg dotyczy pojemności, a nie rodzaju nośnika - gra działa również na tradycyjnych dyskach HDD, choć SSD zapewnia lepszą wydajność ładowania i płynność.
Jakie są różnice między minimalnymi a zalecanymi ustawieniami?
Podstawowe wymagania systemowe pozwalają na uruchomienie gry w rozdzielczości 1080p przy 30 klatekach na sekundę z niskimi ustawieniami detali. Dla pełnego doświadczenia wizualnego rekomendowane są parametry zapewniające 1440p lub 4K przy wysokiej częstotliwości odświeżania 60 fps oraz średnich do ultra ustawień detali, co w pełni wykorzystuje możliwości platformy rozwoju gier opartej na Unreal 5.
Czy warto czekać na PS6?
Kolejne generacje konsol powstają co 7 lat, a od premiery PlayStation 5 minęło ponad 4 lata. Prognozowana premiera Wiedźmina 4 może nastąpić w 2027 roku, co oznacza, że następną generacją konsol mogłaby stać się konsola powstała w 2027-2028. Czy konsola, którą kupujesz teraz, zapewni płynność gry w przyszłości?
Czy istnieją płynności działania przed premierą?
System szacowania płynności opiera się na testach i wymaganiach ujawnionych przez producenta. Istotne jest, że gry przed premierą nie zawierają raportów płynności, ponieważ wymagania nie są jeszcze uzupełnione. Można przyjrzeć się benchmarkom podobnych tytułów na platformie rozwoju gier opartej na Unreal 5 oraz skorzystać z demo technologicznego, które działało w 60 fps na PS5.
Jak dodać własny raport z gry?
Raporty płynności pomagają innym graczom ocenić, czy ich konfiguracja spełnia wymagania gry.
Przed podjęciem decyzji o inwestycji warto skorzystać z listy kontrolnej obejmującej 8 punktów dotyczących przyszłościowości sprzętu. Kalkulator kosztów może pomóc oszacować wydatki na różne konfiguracje komputerów PC w 2026 roku.
Redakcja eSport Challenge · wszystkie artykuły